14 Haziran 2008 Cumartesi

pike takımıyine kızıma yaptığım süslü bir pike takımı daha.ama bu tek kişilik:)yine sandık kokulu bir iş,kaneviçe büyük halamızdan, dantel kayınvelidemden .yapanların ellerine sağlık...

pike takımı

eskiden divanları süslemek için ''çiti''oyası denen bu ara danteline benzeyen dantelleri yapıp;divan örtüsünün eteklerini ve yastıklarını süslerlermiş.şimdilerde ise divan kullanılmadığı için bu dantellerde sandık bekliyordu.ben,yedi sekiz metre uzunluğundaki bu danteli,pike takımı yaparak değerlendirdim.dört kenarınıda dantel sarıp,kenarlarına piko çektim.üzerlerine taş ve pul işleyerek daha başka bir hava kattım.

seccade hurcuhazırlamış olduğum bu seccade hurcu,üç bölümden oluşmakta.ilk büyük bölmeye seccade,ikinci bölmeye namaz eteği ve namaz örtüsü ,üçüncü ve en küçük bölmeyede tesbih konulmakta.çok pratik ve kullanışlı bişey.gelen misafir namaz kılmak istediğinde,tek tek aramaktansa,hepsi birlikte bu hurcun içinde derli toplu oluyor.hem çok orijinal hemde çok kullanışlı.hem kız çeyizinde kıza,geline vede kayınvalidelere konulması gereken,hemde evinizde bulunması gereken kullanışlı birşey.

kaneviçeli çarşaf

kayınvalidemin eskiden ocak örtüsü olarak kullandığı örtünün ucundan kaneviçesini beyaz kumaşa sarıp pikolarla süsledim.kızımın çeyizine tek kişilik çarşaf yaptım.ben çok beğeniyorum bu çarşafı.umuyorumki sizlerinde böyle değerlendirilecek birçok eski işleriniz vardır.

çarşaf danteli

kızımın çeyizinden...

ara dantellli karyola takımı


pamuk saten üzerine,kızımın çeyizine hazırladığım ara takımı.

çarşaf danteli

pamuk saten üzerine sarılan dantel.çift kişilik çarşaf.

bohça danteli


bohçalarınızın kenarını süsleyecek harika bir örnek.

pike dantelibasamak şeklinde bir pike danteli.

kaneviçeli çarşaf

kaneviçenin 2 yanınada piko çekip,beyaz kısmını keserek kendisinden desenli pikolu bir çarşaf.ucunada hoş bir gipür sardım...

kaneviçe karyola takımıakarsu örneği olarak bilinen kaneviçeyi pamuk saten üzerine sfır sardım,tam takım hoş bir nevresim takımı oldu.

bebek yastığı


eskiden kalma artık yastık dantellerini bu şekilde değerlendirdim.pikosuyla birbirini tamamladı.

mutfak masası ve perdesi

eskiden sedirlere örtü olarak yapılan;buralarda maket oyası olarak bilinen bu oyanın bir kısmını,tülün ucuna mutfak perdesi yaptım.sedirin 2 yanına yapılan bu küçük 2 parçayıda ,ortasından kurdele ve süsle birleştirerek mutfak masasının üzerine şömentabl havasında bir örtü yaptım.altınada mavi saten koyarak kombine ettim.bu arada satenle dantel birleşik değil.

fiskos örtüsü

mendillerini alpaka kumaştan hazırlayıp dantele sararak hazırladığım hoş bir fiskos masası.mendilin ortalarınada kare şeklinde piko çekip süsledim.

oda takımı


kanser örneğinden harika bir takım.sabırlı tüm hanımların yapmasını tavsiye ediyorum.

çarşaf danteli


güzel ama yapması birazcıcık zor.dikkat isteyen bir örnek ama değer...

çarşaf danteli

bilinen bir örnek ama,yapıldığında çok hoş oluyor.basit ve gösterişli.üstteki zincirli kısmı enli tutarsanız daha güzel oluyor.örnekteki sayılar ideal.

çarşaf danteli


isterseniz havlu kenarıda yapabilirsiniz...

karyola takımı


resmin üzerine tıkladığınızda örnek büyüyor!örneği çıkarmak isteyenler bu şekilde çıktı alıp yapabilirler,harika bir örnek!!!isteyenler pike takımıda yapabilir.

oda takımı


çarkıfelek örneğinden güzel bir takım.

altın yastığı


sırf bu yastığa takı takmak için altın yapılır :))

oda takımı


çıtır pıtır bir örnek.istediğiniz takımı yapabilirsiniz...

yatak odası takımı


yapması çok kolay ve zevkli bir örnek.kenarlarıda kendinden dalgalı duruyor,kenar yapmayada gerek yok

düğmeli yorgan nevresimi

4 bir kenarı dantelle bezeli çeyizlik harika bir yorgan nevresimi.

tavuklu civcivli çocuk ceketi


civcivlerin gözlerine boncuk işledim.çocukların üzerinde harika duruyor.

koyunlu ceket

çocuklar için sevimli bir ceket.

kaneviçe yastık

kızımın çeyize hazırlamış olduğum yastık.kaneviçesi ve danteli kayınvalidemin çeyizinden.